Statočný Andrejko

Štúdia na liečbu detskej mozgovej obrny s podaním pupočníkovej krvi na Slovensku
V roku 2014 bola na Slovensku otvorená štúdia zameraná na liečbu detí s detskou mozgovou obrnou pomocou kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. Počas 5 rokov absolvuje 50 detí s uchovanou vlastnou pupočníkovou krvou na Slovensku liečbu v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave. Všetky náklady spojené s liečbou hradí zadávateľ štúdie – Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, člen Cord Blood Center Group.

Jedným z malých pacientov, ktorí podstúpili liečbu detskej mozgovej obrny v slovenskej klinickej štúdii je aj Andrej.
Andrejova mama mala rizikové tehotenstvo, narodil sa predčasne a vážil necelých 1700 g. Z najhoršieho sa dostal vďaka starostlivosti mamičky, ktorá sa dnes teší z milého a komunikatívneho chlapčeka, ktorý vždy prekvapí nejakou zvedavou otázkou. Má však detskú mozgovú obrnu a aj keď intelektuálne zodpovedá svojmu veku, s motorikou to bolo od začiatku horšie. Napriek intenzívnej rehabilitácii sa Andrejko nepostavil na nohy a nezvládal ani pohyb štvornožky. V roku 2014 bol zaradený do slovenskej štúdie a pol roka po podaní pupočníkovej krvi kontrolné vyšetrenia ukázali pokrok. Začal sa presúvať po štyroch a snaží sa aj chodiť. Zíde sám z postele, kľakne si a jeho stabilita sa zlepšuje. „Ja beriem tento typ liečby ako úžasnú vec. Nie sme ešte vo finále, ale pokroky sú úžasné. Podané bunky spolu s rehabilitáciami ho neskutočne posúvajú dopredu a veríme, že náš Andrejko sa čoskoro postaví na nohy. Je užasné, že deti s podobným postihom majú nádej na svetlo na konci tunela a môžu sa posunúť tam, kde to už nečakali. Držíme aj ostatným palce a ďakujeme Cord Blood Centru, že inicioval pre deti na Slovensku túto študiu,“ vyznala sa jeho mama.
Jeho fyzioterapeutka Mgr. Martina Mihaliková z centra REMI zhodnotila Andrejkov stav po podaní pupočníkovej krvi nasledovne: „Po podaní pupočníkovej krvi nastali u Andreja viditeľné pokroky. Pol roka po podaní sa Andrejova stabilita zlepsila natoľko, že dokáže sedieť bez opierania sa o ruky a zároveň sa hrá. Lepšie manipuluje s menšími predmetmi. S oporou sa snaží postaviť, zvláda stáť a snaží sa o chôdzu. Zlepšila sa artikulácia a aj reč je zrozumitelnejšia.”

viac

Liečba detskej mozgovej obrny pomocou kmeňových buniek

Spoločnosť Cord Blood Center Group uhradila všetky náklady spojené s cestou malej Lény a jej rodiny do Ameriky a taktiež finančne pokryla prístup k liečbe v jednej z desiatich najlepších nemocníc v USA – Duke University Hospital. Na celú procedúru dozerala svetoznáma odborníčka v oblasti pupočníkovej krvi, profesorka Dr. Joanna Kurtzbergová. Léna je tretím dieťaťom, ktoré má uchovanú pupočníkov krv v rodinnej banke Cord Blood Center Group, ktoré sa zúčastňuje experimentálnej liečby detskej mozgovej obrny kmeňovými bunkami z pupočníkovej krvi v USA. Cord Blood Center má materskú banku na Slovensku.

Léna a jej sestra – dvojča - sa narodili v roku 2011. Pôrod sa začal prirodzene, ale vzhľadom na kolísanie srdcovej frekvencie jednej z dvojčiat, Lény, doktori rozhodli, že cisársky rez bude pre obe dievčatká bezpečnejší. Napriek počiatočným komplikáciám sa obe v prvých mesiacoch vyvíjali ako zdravé deti. Jedného dňa však Léne náhle stuhla celá ľavá ruka a noha. Podľa odborného posudku tento stav s najväčšou pravdepodobnosťou zapríčinila hypoxia – nedostatok kyslíka pri pôrode alebo už v maternici.

 "Nikdy som si ani len nepredstavovala, že budeme musieť použiť pupočníkovú krv tak skoro. Keď vidíte vaše vlastné dieťa vyrastať trpiac vážnou chorobou, dali by ste všetko na svete, aby ste mu pomohli. Preto som vďačná, že sme sa rozhodli využiť túto jedinečnú príležitosť a uskladniť dvojčatám ich kmeňové bunky," hovorí Lénina matka Kata

 "Keď sa kmeňové bunky dostanú do tela, vytvoria hormóny, ktoré vyšlú signály do mozgových buniek, aby pomohli opraviť poškodenú oblasť. Na základe predošlých prieskumov odhadujem, že potrvá tri až šesť mesiacov kým sa prejavia prvé výsledky," vyjadrila sa k liečbe prof. Joanne Kurtzbergová z Duke University Hospital v USA

Lénina matka sa o možnej liečbe detskej mozgovej obrny pomocou kmeňových buniek dozvedela z listu o unikátnom projekte rodinnej banky pupočníkovej krvi Cord Blood Center pod názvom Pomocná ruka. Cieľom tohoto projektu je:

- identifikovať deti s uloženou pupočníkovou krvou, ktorým by mohla pupočníková krv pomôcť
- vyhľadať pracoviská, schopné využiť pupočníkovu krv na ich liečbu
- zorganizovať prístup k liečbe a podľa možností na liečbu aj finančne prispieť.
viac

Nádej pre Nelly

Za všetko môže komplikovaný pôrod. Nelly sa zasekla v pôrodných cestách a kým jej lekári pomohli na svet kliešťami, bola takmer štyri minúty bez kyslíka. Nemilosrdná diagnóza, detská mozgová obrna, prišla až v 13. mesiaci jej života. Odvtedy žije Nelly s odhodlaním, že ju zvládne prekonať.

Sila vôle
„Naša Nelly je veľká bojovníčka. Máme šťastie, že mentálne je v poriadku a veľmi nám pomáha pri
cvičeniach. Veď mi sama povedala, aby som sa nebála, že jedného dňa sa postaví na nohy. A teraz
už vie chodiť,“ hovorí o svojej dcérke Mariana Vadovičová z Voderad. Napriek tomu, že prvý rok života sa nepretáčala, nesedela, nelozila, lekári rodičov ubezpečovali, že je úplne zdravá. Im to však nedalo, klopali na dvere rôznych špecialistov. Napokon diagnózu stanovil ortopéd. Odvtedy ubehli štyri roky „driny a makačky“.

Vadovičovci sú každú chvíľu niekde na pobytoch a na dievčatku je to vidieť. Malá škôlkarka dokáže stáť, s pomocou aj chodiť a očividne si tento ťažko vybojovaný kúsok slobody vychutnáva. Začiatkom mája letí spolu s rodičmi za oceán na jednu z najlepších kliník v USA - Duke University Hospital, aby podstúpila novú terapiu. Dostane kmeňové bunky z vlastnej pupočníkovej krvi, ktoré by mali obnoviť poškodené oblasti v jej mozgu.Oprava bez skalpela Detská mozgová obrna nie je choroba. Nedá sa odstrániť liekmi ani operačne. Nádej na liečbu ponúka nová oblasť bunkovej terapie – regeneratívna medicína. Jej princíp spočíva v oprave tkaniva za pomoci kmeňových buniek. Tie obsahuje aj pupočníková krv, ktorú má Nelly uskladnenú. „Pre odber sme sa rozhodli vzhľadom na zvýšený výskyt rakoviny v rodine. Vôbec sme netušili, že ju budeme potrebovať tak skoro a pri celkom inej diagnóze,“ konštatuje mama.

Liečba vlastnými kmeňovými bunkami ešte nie je bežná prax. Robí sa zväčša v rámci klinických štúdií. Vadovičovci sa o tejto možnosti dozvedeli z listu rodinnej banky Cord Blood Center, ktorá
spustila projekt Pomocná ruka. Vďaka nemu dokáže pre svojich klientov zabezpečiť liečbu v Európe
alebo USA a hradiť náklady s ňou spojené. Pre Nelly takto zorganizovala účasť na americkej klinickej štúdii. „Skutočnosť, že také prestížne transplantačné pracovisko ako je Duke University Hospital akceptovalo jednotku pupočníkovej krvi z našej rodinnej banky, je pre nás potvrdením kvality našich transplantátov a našej práce,“ konštatuje zástupca rodinnej banky RNDr. Miroslav Kubeš, CSc.

Video si môžete pozrieť tu.
viac

Grace kreslí a píše vďaka pupočníkovej krvi

Dvojročné dieťa je plné chuti objavovať, komunikovať. Je to obdobie stavania kociek, jednoduchých viet, prvých pokusov o maľovanie. Svet Grace Rosewoodovej bol tiež taký. Dievčatko zo severnej Kalifornie podstúpilo operáciu v ústnej dutine. Nanešťastie, nastali komplikácie a následkom nedostatku kyslíka uňho nastalo poškodenie mozgu. Na svoje druhé narodeniny už malá Grace nedokázala udržať hlavičku, ani poriadne chodiť.

„Diagnostikovali jej detskú mozgovú obrnu. Ochablo jej telo, hoci svaly fungovali. Na vine bol mozog,“ spomína mama Olivia Rosewoodová. „Nešlo len o narušenú koordináciu, ale aj o stratu sily. Neudržala ceruzku, nedokázala nič zodvihnúť.“ Keď sa matka dopočula o novej klinickej štúdii na Duke University, v rámci ktorej dostávajú malí pacienti s detskou mozgovou obrnou vlastnú pupočníkovú krv, prihlásila dcérku do programu. Rozhodnutie sa ukázalo ako správne.

Grace podstúpila liečbu a robí pokroky. „Prvýkrát napísala svoje meno. Udrží ceruzku. Postupne sa jej vracia sila. Tancuje. Chodí dopredu i dozadu, do strán aj do kruhu. Pre mňa je to ten najkrajší pocit,“ teší sa Olivia z účinnosti terapie založenej na unikátnych kmeňových bunkách získaných z pupočníkovej krvi.

Zdroj:
http://www.nbclosangeles.com/news/health/Girl-Gets-Infusion-of-Cord-Blood-To-Repair-Brain-Damage-217490801.html


viac

Vlastná pupočníková krv zachránila Rickymu život

„Keď som videla krv a vedela, že je to jeho vlastná krv zo dňa keď sa narodil, úplne ma to ako matku dojalo. Pre Rickyho totiž predstavovala nový začiatok, novú kapitolu jeho života. Veľmi sa tešíme na to, keď uvidíme, čo pre neho život prichystal do budúcnosti.“ Cynthia sa pozerá na svojho deväťročného syna Rickyho, ktorý trpí vážnou získanou aplastickou anémiou (chudokrvnosťou) a práve dostal transfúziu vlastnej pupočníkovej krvi.

Ich príbeh sa začína v lete 2011, kedy začal Ricky krvácať z nosa a po tele sa mu začali objavovať modriny a vyrážky. Podstúpil rôzne testy a liečbu, niekoľko týždňov dostával transfúziu, ale choroba neustupovala. Lekári sa nakoniec zhodli na tom, že bude potrebovať transplantáciu kostnej drene, aby sa jeho choroba dlhodobo stabilizovala alebo úplne vyliečila.

Vhodného darcu kostnej drene ale ani po niekoľkých mesiacoch nenašli. Záchrana nakoniec prišla v podobne Rickyho vlastných kmeňových buniek, ktoré rodičia uchovali pri jeho narodení.

Rickyho lekár z Children's Hospital Orange County, David Buchbinder, povedal: „Tieto bunky sú Rickyho, takže budú v jeho tele spokojné...Ich použitie nepredstavuje žiadne riziko, na začiatku liečby mu podáme imunosupresíva, ktoré potlačia prípadnú imunitnú reakciu.“ Ricky sa vrátil domov už po 35 dňoch po transplantácii, skôr, než ktokoľvek predpokladal. Bol plný energie a tešil sa na to, keď sa bude zase hrať s kamarátmi.  

Rickyho prípad bol pre ošetrujúci lekársky tím skvelou príležitosťou k formulácii vety, ktorou uzavreli svoju štúdiu, publikovanú tento rok v Pediatric Transplantation Journal. „Stále viac ľudí uchováva autológnu pupočníkovú krv, a preto môže byť využitie vlastnej pupočníkovej krvi v liečbe závažnej aplastickej anémie považované za počiatočnú terapiu.“

Zdroje:
http://www.utsandiego.com/news/2012/jun/01/region-murrieta-boy-recovering-from-experimental/
http://murrieta.patch.com/groups/local-connections/p/murrieta-boy-welcomed-home-after-transplant
David Buchbinder & al. “Successful autologous cord blood transplantation in a child with acquired severe aplastic anemia”  Pediatric Transplantation Volume 17, Issue 3, pages E104–E107, May 2013


viac

Ochrnutý nemecký chlapec sa prebral z bdelej kómy a opäť chodí

Priam neuveriteľný osud má nemecký chlapček, ktorý sa narodil zdravý a vo veku dva a pol roka prekonal zástavu srdca. Zo dňa na deň sa zmenil na nepoznanie. Dovtedy aktívne a komunikatívne dieťa upadlo do bdelej kómy, bolo úplne ochrnuté, v dôsledku poškodenia zrakového centra osleplo. Navyše, bez prestávky nariekalo. Lekári mu dávali šesťpercentnú šancu na prežitie, no rodičia sa nevzdávali. Kontaktovali Ruhr-Universität Bochum s tým, že ich syn má uskladnenú pupočníkovú krv a či by mu ju tamojší odborníci mohli aplikovať.

Osudové rozhodnutie
Nedostatok kyslíka, spôsobený zástavou srdca, poškodil chlapčekovi s iniciálami L. B., mozog a zapríčinil ťažký stav, ktorý nazývame mozgová obrna. Bochumskí vedci sa rozhodli dieťatku pomôcť na základe uznávaných medzinárodných výskumov. Tie hovorili o úspešnom podaní kmeňových buniek z pupočníkovej krvi  hlodavcom s poškodeným mozgom po zástave srdca, u ktorých sa podarilo odstrániť ochrnutie. Chlapec dostal intravenózne svoju pupočníkovú krv 27. januára 2009, deväť týždňov po upadnutí do kómy. Týždeň po infúzii prestal vykrikovať a o ďalšie tri bol schopný reagovať na výzvy – napríklad stlačiť gombík. Začal otáčať hlavou pomocou krčných svalov a povolila aj extrémna kŕčovitosť. Sedem týždňov po podaní pupočníkovej krvi sa znormalizoval aj záznam EEG, malému pacietovi sa vrátil zrak a rodičom sa pri hre odmenil prvými úsmevmi. Všetkých prekvapil, že sa udržal v sede a vyslovoval jednoduché slová. Rok po liečbe sa už dokonca pohyboval na vlastných nohách a trénoval chôdzu po schodoch.

Dobrá správa
Dnes je chlapček opäť zdravý. Vzhľadom na počiatočnú prognózu dokázali bochumskí vedci zázrak. Už predtým však zistili, že kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sa u hlodavcov dostanú na poškodené miesto v mozgu v priebehu prvých dvadsiatich štyroch hodín. Prípad L. B. ich povzbudil natoľko, že pripravujú dvojito zaslepenú štúdiu na detských pacientoch s poškodeným mozgom, ktorých budú liečiť pupočníkovou krvou.

Zdroje:
http://www.campus-klinik-bochum.de/pdf/Jensenrm12011.pdf
http://aktuell.ruhr-uni-bochum.de/pm2013/pm00151.html.de

viac

Na detskú mozgovú obrnu nejestvuje liek, ale teraz je tu nádej

Nathan Lennex sa narodil v Tucsonskom zdravotnom stredisku v Arizone (USA). Nathanova mama Cherie sa tam rozhodla uskladniť jeho pupočníkovú krv. Ukázalo sa, že urobila správne rozhodnutie.

Choroba, na ktorú nie je liek

Len čo Nathan oslávil jeden rok, lekári mu diagnostikovali detskú mozgovú obrnu. Táto choroba negatívne ovplyvňuje funkcie mozgu a kognitívne schopnosti. Na mozgovú obrnu zatiaľ nejestvuje liek, ale teraz je tu nádej. Lekári v Tucsonskom zdravotnom stredisku uskutočnili experimentálnu liečbu štyridsiatich detí vo veku od 2 do 12 rokov, medzi ktorými bol aj Nathan. Medicínsky výskum robili pomocou infúzií s kmeňovými bunkami z vlastnej pupočníkovej krvi malých pacientov, ktorá je zmrazená a uskladnená priamo v Tucsone.

Zázrak modernej medicíny
V rámci štúdie pacientom podávali dve infúzie. V jednej z nich dostal Nathan kmeňové bunky z vlastnej pupočníkovej krvi, v druhej infúzii bolo placebo. Jeho mama si myslí, že Nathan dostal kmeňové bunky už v prvej dávke, pretože jeho stav sa ihneď rapídne zlepšil. Považuje to za zázrak modernej medicíny. „Je to veda. Funguje to. Ale zdá sa mi to ako zázrak,“ povedala Cherie.

Pred infúziou sa Nathan vedel s ťažkosťami prevaliť. Teraz lezie  štvornožky po zemi. „Je vo veku, keď by mal za normálnych okolností už chodiť. Ale keď si uvedomíte, že predtým sa ledva prevalil a teraz sa pohybuje štvornožky, je to neuveriteľná zmena. Čo môže byť ešte ďalej?“ dodala Cherie. 

Pozrite si video publikované 18/12/2012 na News4Tucson:
http://www.kvoa.com/news/cord-blood-improving-a-tucson-boy-s-quality-of-life/#!prettyPhoto/0/

viac

Pupočníková krv jej zachránila život

Jamie a Ben vedeli, že niečo nie je v poriadku, keď ich iba dvojtýždňová dcérka Harlow začala plakávať viac, ako zvyčajne. Lekári sa domnievali, že dôvodom bola kolika, predpísali jej lieky a navrhli rôzne polohy na spanie. Avšak Harlowin zdravotný stav sa nezlepšoval. Keď mala tri mesiace, opuchol jej žalúdok a prestala mať mokré plienky.

Nádor vo veľkosti grapefruitu
Po návšteve pohotovosti a niekoľkých testoch sa Ben a Jamie dozvedeli najhoršiu správu v ich živote – rakovinový nádor vo veľkosti grapefruitu blokoval dcérkinu obličku. Situácia bola o to horšia, že patológovia nevedeli identifikovať druh rakoviny. Nakoniec tím detských onkológov z okolia Chicaga dospel k záveru, že Harlow trpí ojedinelým typom rakoviny mozgu. Lekári nasadili Harlow chemoterapiu, avšak s neistými vyhliadkami do budúcnosti.

Pomohol vzácny liečebný zdroj
Rozhodnutie rodičov uskladniť pri pôrode pupočníkovú krv poskytlo Harlow ďalší vzácny liečebný zdroj. Keďže kmeňové bunky z pupočníkovej krvi boli jej vlastné, boli vynikajúci transplantát. Harlow podstúpila tri kolá chemoterapie, ktoré mali zmenšiť nádor tak, aby sa dal chirurgicky odstrániť.  Počas operácie chirurgovia zistili, že nádor je preč! Vďaka uskladnenej pupočníkovej krvi boli schopní vykonať dve transplantácie – pri jednej použili jej pupočníkovú krv, pri druhej kmeňové bunky z jej krvi – aby zabránili opakovanému vzniku nádoru.

Návrat do života
Po tom, keď Harlow strávila dva mesiace v izolácii, aby bola chránená pred choroboplodnými zárodkami, ktoré mohli spôsobiť infekciu, sa vrátila domov. O sedem mesiacov neskôr sa pripojila k svojim rovesníkom v jasličkách. Pupočníkové kmeňové bunky umožnili malej Harlow žiť šťastný a plnohodnotný život. Dnes je z nej trojročná malá slečna, ktorá zbožňuje zábavu, tanec, spev, telocvik a sledovanie jej obľúbeného filmu 101 dalmatíncov.

Pozrite si video publikované 02/05/2011 na FoxNews:

http://video.foxnews.com/v/920010304001/should-you-save-your-babys-cord-blood/

viac

Kmeňové bunky pomohli pri detskej cukrovke

Lekár nás ubezpečoval, že odobratie pupočníkovej krvi nie je potrebné. Náš syn Barrett sa narodil v Toronte 24. júla 1997. Manželkina kamarátka pracuje ako laboratórna technička. Od nej sme sa dozvedeli o výskume s kmeňovými bunkami z pupočníkovej krvi a o tom, že zákrok je bezbolestný. Spýtali sme sa na túto možnosť nášho pôrodníka, no bol veľmi neochotný a ubezpečoval nás, že na odber nie je dôvod. Nerátali sme s tým, že by sme pupočníkovú krv niekedy použili, no cítili sme, že by bolo správne nechať si ju uskladniť. Napriek lekárovým námietkam sme si odber vyžiadali. Veď nikto nevie predpovedať, čo sa v budúcnosti môže stať.

Šok pred Vianocami

22. decembra 2006 sa náš život zmenil tak, ako to nikto nečakal. Barretovi diagnostikovali neliečiteľný diabetes typu 1 –  bežne nazývaný aj ako detská cukrovka. Stal sa závislým na inzulíne. Pre mňa a moju ženu to bol hrozný šok. 

Výskum, ktorý priniesol nádej

Namiesto balenia darčekov a smútenia nad zvratom v našom živote, sme sa so ženou už počas Vianoc snažili nájsť čo najviac informácií o tejto chorobe. Christine našla štúdiu o výskume na Floridskej univerzite, ktorý sa zaoberal vplyvom kmeňových buniek na deti, trpiace detskou cukrovkou. Barret mal všetky predpoklady, aby mohol byť zaradený do výskumu – jeho telo stále produkovalo vlastný inzulín, jedinou otvorenou otázkou bola kvalita uskladnenej pupočníkovej krvi. Od jej odobratia prešlo už vyše deväť rokov. S radosťou však môžeme povedať, že kmeňové bunky z pupočníkovej krvi priniesli mimoriadne výsledky.

Stalo sa nemožné – sme v 37. mesiaci

Barrett bol aj po troch rokoch vo fáze, keď jeho pankreas stále produkoval inzulín. Po takom dlhom čase od diagnostikovania choroby je to za bežných okolností nemožné. Lekári nám povedali, že táto fáza zvyčajne trvá niekoľko týždňov, vo výnimočných prípadoch pár mesiacov.  My sme v 37. mesiaci!

Vieme, že sme urobili správne
V súčasnosti je Barret zdravé, aktívne dieťa. Jeho telo stále produkuje inzulín a dosiahnutý progres je výnimočný. Hoci infúzia s kmeňovými bunkami z vlastnej pupočníkovej krvi zatiaľ nie je liekom na túto chorobu, jestvuje možnosť, že sa ním raz stane. Vieme, že sme urobili správne, keď sme si nechali uskladniť pupočníkovú krv, ako aj to, že kmeňové bunky z nej zohrali významnú úlohu v liečbe nášho syna.

Pozrite si video publikované na ABC7 news:

http://www.cordbloodbanking.me/umbilical-cord-blood-cells-3

viac

Trojročný americký chlapec porazil detskú mozgovú obrnu

Trojročný  Drake Haynes je prvým dieťaťom v Arkansase (USA), ktoré sa zúčastnilo experimentálnej liečby detskej mozgovej obrny pomocou pupočníkovej krvi. Pred podávaním injekcií bol trojročný chlapček ťažko mentálne aj fyzicky zaostalý.

Nevedel chodiť ani hovoriť
Drake trpel závažnou diagnózou od narodenia. Pri pôrode pre nedostatok prísunu kyslíka do mozgu prekonal mŕtvicu, ktorá spôsobila mozgovú obrnu. „Nemohol chodiť, nemohol hovoriť, len tam tak sedel,“ spomína Drakeova mama. „Spočiatku ani len nevydával žiadne zvuky, potom len veľmi málo,“ potvrdil Drakeov logopéd Barrett Feltus. 

Aj doktorka bola ohromená
Všetko sa zmenilo vďaka pupočníkovej krvi, ktorú si rodičia nechali uskladniť pri pôrode. Teraz Drakeovi pomáhajú vyliečiť sa jeho vlastné kmeňové bunky. „Neurologička, ktorá robila po liečbe posudok, bola ohromená.  Neustále opakovala – panebože, nemôžem tomu uveriť, čo všetko dokáže!,“ rozpráva mamička o prvých mesiacoch po transplantácii.

Obrovský pokrok

Haynesovci ani nedúfali, že Drake niekedy bude chodiť či hovoriť. Teraz behá, skáče, hrá sa a rozpráva rovnako ako každé iné dieťa v jeho veku. Drakeova mama Nicole hovorí, že jeho premena je neuveriteľná. „Mysleli sme si, že sa nikdy neusmeje a teraz sa smeje takmer stále!“  Drake pokračuje v intenzívnej terapii. Rodičia aj terapeut sú nadšení z pokrokov, ktoré robí. Dáva im to nádej, že Drakeov stav sa bude stále zlepšovať a čaká ho plnohodnotnejší život. 

Haynesovci sa chcú o svoj príbeh, ktorý mal vďaka uskladneniu pupočníkovej krvi šťastný koniec, podeliť aj s inými rodičmi. „Nikdy neviete, kedy ju budete potrebovať. Pevne veríme, že sa tak nestane, ale v opačnom prípade to môže byť príbeh s rovnako šťastným koncom, ako je ten náš.“

Pozrite si video, publikované 28/11/2012 na Fox16:

http://www.fox16.com/news/local/story/Cord-blood-stem-cells-help-3-year-old/Ba_q_rgH-UiWSaysrTtYkQ.cspx?rss=315


viac
Hore ^
Stránka:
« 1 2 3
Ochorenia, pri ktorých pupočníková krv pomáha Aktuálne ochorenia Ochorenia vo výskume
Odoborní garanti
Prof. MUDr. Ján Danko, PhD
Prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti SLS
(Jesseniova lekárska fakulta Martin)
Prof. MUDr. Mikuláš Hrubiško, CSc.
Vedúci Katedry hematológie a transfuziológie

(LF SZU Bratislava)
MUDr. Peter Mesár
Klinika pediatrickej onkológie a hematológie

(SZU v DFNsP Banská Bystrica)

VYSVETLIVKY (aktualne ochorenia)

1) Použitie vlastnej pupočníkovej krvi je možné iba pri niektorých podtypoch tejto diagnózy (prvé úspešné využitie vlastnej pupočníkovej krvi pri ALL publikované v roku 2007). Štandardne sa však v prípade potreby uprednostňuje transplantát od súrodenca alebo nepríbuzného darcu, pokiaľ by bol k dispozícii. 2) Pri niektorých vysoko rizikových podtypoch tejto diagnózy by bol uprednostnený transplantát od súrodenca alebo iného darcu, pokiaľ by bol k dispozícii. 3) Pri liečbe CML sa v súčasnosti v dospelom veku používajú moderné lieky a transplantácia sa vykonáva až po zlyhaní inej liečby, u detí je transplantácia pri CML stále metódou prvej voľby. 4) Nakoľko ide prevažne o ochorenie dospelých, skúsenosti s vlastnou pupočníkovou krvou zatiaľ nie sú k dispozícii, ale s najväčšou pravdepodobnosťou by bol v prípade nenájdenia vhodného darcu použitý autológny transplantát . 5) Pri tejto diagnóze bola pupočníková krv použitá na transplantáciu aj na Slovensku. 6) Pri zlyhaní kostnej drene, ktoré nie je vzácnym ani v detskom veku, by sa uprednostnila alogénna transplantácia od HLA-identického súrodenca. V prípade, že by HLA-identický súrodenec nebol, bol by použitý transplantát z vlastnej pupočníkovej krvi. 7) V USA dnes prebieha klinická štúdia zameraná na aplikáciu kmeňových buniek z vlastnej pupočníkovej krvi u detí s Diabetes typ I. áno v prípade pupočníkovej krvi je transplantáciu možné vykonať a je možné od nej očakávať aj vyliečenie áno v prípade kostnej drene sa transplantácia robí štandardne, väčšinou s kuratívnym efektom áno - transplantácia sa robí, avšak nie je možné od nej očakávať trvalé vyliečenie, len predĺženie prežívania (áno) transplantácia sa dá urobiť, v súčasnosti je však pri danej diagnóze ešte len predmetom výskumu, skutočný význam sa ukáže v budúcnosti ± transplantácia sa v niektorých prípadoch robí, je od nej síce možné očakávať aj trvalé vyliečenie, avšak pre veľmi vysoké riziko takéhoto zákroku nejde o štandardnú metódu exp ide len o experimentálnu metódu, štandardne ju nie je možné odporučiť